Co to jest bot?

Co to jest Bot? Ilustracja robota, który rozmawia przez telefon.

Każdy, kto korzysta z internetu na pewno spotkał się z botami. Mogą być to dźwiękowe wyszukiwania w Googlu, wydawanie poleceń Siri, rozmowy telefoniczne z Twoim dostawcą internetu, fotowoltaiki, czy czaty w aplikacjach. Czym są boty, jak działają i czy powinniśmy się nimi martwić?

Czym właściwie są boty?

Słowo “bot” to nic innego, jak skrót od słowa robot, a raczej internetowy robot. Boty to zautomatyzowane oprogramowanie komputerowe które zostało stworzone, aby wykonywać polecenia ludzi. Zostały stworzone z różnych zestawów algorytmów sztucznej inteligencji. Boty naśladują zachowania ludzkie i odwzorowują je w internecie. Boty możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • robot indeksujący- tzw. “pająk”, skanuje internet i zbiera jak najwięcej informacji, w jak najkrótszym czasie, najczęściej wykorzystywany w wyszukiwarkach, np. Google
  • asystent- nic innego, jak Siri, Alexa, czy Asystent Googla
  • chatbot- służący do komunikacji w formie tekstowej, najczęściej w obsłudze klienta, wykorzystuje zaawansowane algorytmy NLP, czy sztuczną inteligencję, aby odpowiedzieć na pytania zawierające wcześniej określone frazy
  • voicebot- prowadzi rozmowy telefoniczne z klientami
  • boty marketingowe- pozwalają firmom marketingowym na śledzenie reklam, badanie opinii konsumentów, czy śledzenie trendów
  • boty mediów społecznościowych- tworzą fałszywe konta, generują treści często wspierające daną ideę
  • spam bot- zbiera informacje o adresach mailowych, żeby później wysyłać na nie spam
  • credential stuffing bots- boty, które pobierają hasła, które “wyciekły”  sprawdzają, czy pasują do pozostałych kont, następnie je sprzedając
  • boty rozpowszechniające wirusa- boty, które kradną dane lub infekują złośliwym oprogramowaniem

Boty – czy mamy się o co martwić?

Jak widać boty są, jak ludzie – i dobre i złe. Czy są legalne? Boty same w sobie są jedynie programem komputerowym, który jest używany na wiele sposobów. Jeśli działania, które wykonuje bot wpływają złośliwie na urządzenia, kradną dane, czy naruszają prawa autorskie, wtedy jest to nielegalne. Jednak boty, które ułatwiają komunikację internetową, czy telefoniczną z klientem lub takie, które indeksują strony Googla są całkowicie legalne i można śmiało z nich korzystać.

Skąd wiadomo, że ma się do czynienia z botami?

Zaawansowana technologia sprawia, że coraz ciężej rozpoznać, czy ma się do czynienia z botami, czy realnymi osobami. Tych kilka kroków może pozwolić Ci na rozpoznanie, czy rozmawiasz z botem:

  1. Sprawdzaj profile, które wydają Ci się podejrzane- zobacz, czy profil udostępnia podejrzane linki, czy zdjęcia. 
  2. Śledź komentarze- boty często nie radzą sobie z odpisywaniem na komentarze, dlatego ich wszystkie odpowiedzi często są bardzo do siebie podobne, a wręcz takie same
  3. Sprawdzaj język- język, którym posługuje się bot często jest nienaturalny i po prostu dziwny.  Ich ograniczenie językowe na pewno wzbudzi twoje podejrzenia. Dla upewnienia możesz zadać pytanie, np. “Jaka pizza jest Twoją ulubioną?”. Boty przez swoje bariery językowe nie będą wiedziały, jak odpowiedzieć na tak przyziemne pytanie. 

Jak rozpoznać, że w Twoim komputerze grasuje zły bot?

O ile boty, które służą do komunikacji na linii klient-sprzedawca są pomocne i wydajne, bo umożliwiają stały kontakt, to niestety złe boty tylko czekają, aby wkraść się do Twojego komputera i pobrać Twoje dane, czy zainstalować złośliwe oprogramowanie. Skąd wiadomo, że boty wkradły się do twojego komputera? Oto kilka przykładów:

  • twój komputer nie działa tak, jak wcześniej- działa wolniej, zawiesza się bez powodu, czy jego włączenie trwa dłużej niż zwykle
  • znienacka wyskakują ci dziwne reklamy, które często ciężko zamknąć
  • na Twoich profilach w mediach społecznościowych pojawiają się dziwne linki do podejrzanych stron
  • zmieniła się domyślna strona główna wyszukiwaki, bez Twojej ingerencji
  • zużycie pamięci RAM zwiększyło się bardziej niż zwykle.

Co zrobić, kiedy zaatakują boty?

Jeśli uważasz, że masz do czynienia ze złośliwymi botami, które mogą zaszkodzić Twojemu komputerowi, a przede wszystkim Tobie i Twoim danym, musisz szybko działać:

  1. odłącz komputer od internetu
  2. uruchom go w trybie bezpiecznym
  3. sprawdź, jakie aplikacje masz włączone w tle, a te, których nie rozpoznajesz wyłącz i odinstaluj
  4. uruchom skaner bezpieczeństwa
  5. zainstaluj ponownie swoją wyszukiwarkę.

Jak się uchronić przed „złymi” botami? 

Boty przede wszystkim atakują firmy. W takim wypadku celem botów jest przede wszystkim przeciążenie serwerów i wykradanie danych. Firmy mogą chronić się przed złymi botami wykupując specjalne oprogramowania do zarządzania botami, które filtrują dobre boty od złych, blokując te drugie. Jednak każdy z nas, zwykłych użytkowników sieci może chronić się przed złymi botami poprzez:

  • używanie silnych haseł- nie takich samych do każdego konta, zawierające znaki specjalne, małe i duże litery oraz cyfry
  • aktualizowanie swojego oprogramowania na bieżąco
  • nieklikanie w podejrzane linki, czy reklamy
  • zgłaszanie każdych podejrzanych kont, stron, osób, czy spamu
  • instalacja menadżera botów, czy konfiguracja zapory sieciowej, tak aby blokowała boty
  • częsta aktualizacja oprogramowania

Nie zapominajmy o dobrych botach

Skoro już wiesz, jak rozpoznać i uchronić się przed złośliwymi botami to warto też zapoznać się z zaletami w wykorzystywaniu dobrych botów. Jeśli posiadasz własną firmę boty mogą okazać się bardzo pomocne. 

Używanie botów w celu komunikacji z klientem usprawnia proces sprzedaży. Boty dostępne są całodobowo, odpowiadają na każde pytanie klientów w krótkim czasie i zmniejszają koszta pozyskiwania i obsługi klientów, a co za tym idzie zwiększają wyniki sprzedażowe.



*przykład czatu z botem w aplikacji H&M


Przykładem wykorzystania botów do komunikacji z klientami są również SMS-y przypominające o płatnościach, informacjach wyprzedażowych, czy informujących o stanie naszej przesyłki. W przypadku użycia VoiceBota czas oczekiwania na połączenia zmniejsza się, a właściciele firm zmniejszają tym samym koszty. Boty świetnie sprawdzają się również w akcjach promocyjnych tworząc viralowe treści wykorzystują je do promocji akcji marketingowych. Boty budują wizerunek firmy i wspierają sprzedaż.

Zalety i wady wykorzystywania botów w firmach

Zalety:

  • wyższa efektywność w powtarzalnych zadaniach względem ludzi
  • oszczędność czasu klientów
  • większy komfort klientów- anonimowość podczas rozmów z botami sprawia, że klienci czują się swobodniej
  • całodobowa dyspozycyjność
  • większe zasięgi

Wady:

  • ograniczenie w pewnych niestandardowych zadaniach
  • konieczność kontroli zadań wykonywanych przez boty.

Jak stworzyć bota?

Jeśli zależy Ci na profesjonalnej komunikacji z klientem, która przyniesie zysk oraz mieć pewność, że scenariusze rozmów będą przewidywać większość sytuacji, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalistów. Jednak jeśli chcesz stworzyć samodzielnie bota to na pomoc przychodzą takie strony, jak np. Gupshup, Chatfuel, Api.ai, Abot i wiele innych. Są to strony, które pomogą stworzyć Ci bota, nawet jeśli nie jesteś programistą.

Podsumowanie

Boty rozumieją, działają i odpowiadają. Zaawansowana technologia sprawia, że działania botów coraz ciężej rozróżnić od działań ludzkich. Istnieją boty, które mogą stwarzać zagrożenie i trzeba być uważnym, aby nie pozwolić na zainfekowanie nimi naszego komputera. Jednak przedsiębiorcy powinni pamiętać, że boty to również świetne rozwiązanie do komunikacji z klientem, które ją usprawnia, zmniejsza koszty, a zwiększają nasze działania marketingowe i zasięgi w sieci.